Akumulatory żelowe są rodzajem akumulatorów o głębokim cyklu, co oznacza, że są one przeznaczone do wielokrotnego rozładowywania i ładowania. W przeciwieństwie do innych typów akumulatorów o głębokim cyklu, w akumulatorach żelowych do przewodzenia prądu elektrycznego zamiast wody wykorzystuje się pastę elektrolityczną. Pasta elektrolitowa składa się z mikrosfer krzemionkowych zawieszonych w roztworze wodorotlenku potasu (KOH). Ze względu na tę różnicę, akumulatory żelowe są bardziej odporne na działanie wysokich temperatur niż inne typy akumulatorów o głębokim cyklu. Ponadto, ze względu na swoją budowę, akumulatory żelowe nie mogą być samoczynnie rozładowane poprzez przewodzenie prądu elektrycznego (np. poprzez podłączenie ich do prądu), co czyni je bardziej bezpiecznymi w użytkowaniu.
Akumulatory żelowe są zwykle stosowane w urządzeniach wymagających dużej mocy rozruchowej, takich jak wózki golfowe, wózki widłowe i inne urządzenia przemysłowe. Stosuje się je również w systemach magazynowania energii słonecznej oraz do zasilania awaryjnego wież telefonii komórkowej i innych urządzeń telekomunikacyjnych.
Akumulatory żelowe mogą być ładowane za pomocą dowolnej ładowarki przeznaczonej do akumulatorów kwasowo-ołowiowych; ważne jest jednak, aby przed ładowaniem sprawdzić zalecenia producenta, ponieważ niektóre ładowarki mogą uszkodzić akumulator, jeśli nie są używane prawidłowo. Ładowarki akumulatorów żelowych są dostępne w sklepach ze sprzętem elektronicznym lub można je zamówić online.