Audiobooki – czym są? Czy warto się na nie zdecydować?

audiobook photo

Audiobooki cieszą się coraz większą popularnością. Są one doskonałym sposobem na naukę i doskonalenie języka obcego. Korzystanie z audiobooków staje się coraz bardziej popularne wśród osób uczących się języków obcych. Wiele osób, które rozpoczęły naukę języka obcego, próbowało kiedyś korzystać z audiobooków. Niektórzy z nich uznali je za przydatne, innym zaś ta metoda zupełnie nie przypadła do gustu. Sprawdź twojmoment.pl i poznaj więcej ciekawostek! 

Co to są audiobooki?

Audiobooki to dźwiękowe wersje książek. Można ich słuchać podczas jazdy samochodem, wykonywania prac domowych lub ćwiczeń fizycznych. Główne korzyści z audiobooków:

  • Nie musisz nosić ze sobą ciężkich książek.
  • Można ich słuchać podczas wykonywania innych czynności (z wyjątkiem prowadzenia samochodu).
  • Podczas słuchania nie trzeba patrzeć na tekst, więc łatwiej jest się skupić na tym, czego się słucha.

Słowo „audiobook” pochodzi od łacińskich słów „audio” (słyszę) i „liber” (książka). Audiobook to nagranie tekstu książki czytanego na głos. Audiobooki można podzielić na dwie grupy: nagrania przygotowane profesjonalnie oraz nagrania amatorskie, wykonane przez samych czytelników. Profesjonalne nagrania zawierają takie elementy, jak efekty dźwiękowe, głosy różnych aktorów lub narratorów, którzy wcielają się w kilka postaci z książki, podkład muzyczny itp., natomiast nagrania amatorskie to zazwyczaj po prostu tekst czytany na głos przez jedną osobę, bez żadnych efektów specjalnych czy dodatkowych dźwięków dodawanych później (ale mogą być wyjątki).