Jak uczyć dzieci oszczędzania?

Wszyscy tam byliśmy: patrzyliśmy, jak dziecko wydaje kieszonkowe na słodycze i zabawki, a następnego dnia prosiło o więcej pieniędzy. Może się wydawać, że nauczenie dzieci, jak ważne jest oszczędzanie, to prawdziwa walka pod górkę. Ale nie musi tak być – stosując kilka prostych rad i wskazówek, można nauczyć dziecko, jak oszczędzać pieniądze i sprawić, by starczyło ich na dłużej. Wejdź na tiptors.pl i sprawdź inne porady! 

Najważniejsze z nich to:

  • Zachęcaj dziecko do oszczędzania kieszonkowego lub ustaw zlecenia stałe na koncie bankowym, aby mogło zobaczyć, co się dzieje, gdy nie wydaje każdego grosza od razu po jego otrzymaniu. Pomoże im to również zrozumieć, jak działają odsetki (i o ile lepiej dla nich, jeśli zostawią sobie trochę gotówki).
  • Zawsze płać za coś przy kasie gotówką zamiast kartą – to pomoże dziecku zrozumieć, że nie ma sensu kupować czegoś na kredyt, jeśli nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, by kupić to teraz za gotówkę.

Zacznij od podstaw

Nauczanie dzieci oszczędzania pieniędzy to świetny sposób na uczenie ich odpowiedzialności finansowej. Wyznaczając cele oszczędnościowe i zachęcając dzieci do oszczędzania, można nauczyć je zarządzania własnymi finansami i pomóc im wyrobić dobre nawyki, które będą im towarzyszyć przez całe życie.

Najważniejsze jest, aby dziecko od samego początku zainteresowało się oszczędzaniem. Jeśli nie zależy mu na oszczędzanych pieniądzach, szanse na to, że będzie się przykładać do oszczędzania, są niewielkie. Dlatego ważne jest, aby zacząć od nauczenia dzieci, ile pieniędzy muszą oszczędzać co tydzień lub co miesiąc, aby osiągnąć swój cel – niezależnie od tego, czy jest to zakup czegoś wyjątkowego, czy wyjazd na wakacje. Gdy dziecko zrozumie, ile musi oszczędzać, będzie bardziej skłonne odkładać co tydzień trochę pieniędzy dla siebie, bez konieczności mówienia mu, co ma robić.