Jak zacząć żeglować? Poradnik dla początkujących

Żeglarstwo to hobby, które może być uprawiane przez osoby w każdym wieku, od małych dzieci po osoby starsze. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z żeglarstwem jest wybór odpowiedniego typu łodzi. Żeglarstwo to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie. Jest też jednym z najstarszych. Żeglarze od tysięcy lat wykorzystują siłę wiatru do poruszania łodziami. Nie każdy jednak wie, jak zacząć żeglować. Wejdź na techmove.pl i poznaj więcej praktycznych poradników! 

Windsurfing

Windsurfing to ekscytujący sport, którego łatwo się nauczyć i który daje wiele radości. Trzeba zainwestować w sprzęt, ale będzie on służył przez lata, a jeśli się go nie ma, można wynająć windsurfera. Nie potrzeba też dużo miejsca – wystarczy płaski teren z lekką bryzą i bezpieczne miejsce do lądowania. Nie zapomnij o kremie do opalania!

Jachting

Jachting to nie żeglowanie na jachcie, lecz załoga, ale ekscytujące doświadczenie. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, lepiej zacznij od windsurfingu lub wyścigów pontonowych, zanim spróbujesz swoich sił w tej dziedzinie!

Jeśli chcesz nauczyć się żeglować, ważne jest, abyś wiedział, w co się pakujesz, zanim dokonasz zakupu. Oto kilka wskazówek, jak zacząć:

  • Po pierwsze, zdecyduj się na typ i rozmiar łodzi. Jeśli nigdy wcześniej nie pływałeś, najlepiej zacząć od czegoś małego, na przykład pontonu lub katamaranu. Pozwoli to przyzwyczaić się do wszystkiego, nie wydając zbyt wiele pieniędzy ani czasu na coś, co może nie odpowiadać Twoim potrzebom.
  • Po drugie, wybierz dobre miejsce do nauki żeglowania. Najlepszym miejscem dla początkujących jest zwykle jezioro lub rzeka, gdzie nie ma fal ani prądów, ponieważ mogą one sprawić, że nauka żeglowania będzie trudniejsza niż to konieczne.
  • Po trzecie, przed wypłynięciem na wodę kup cały niezbędny sprzęt, dzięki czemu nie będziesz potrzebował niczyjej pomocy!