Na czym polega proces sterylizacji?
Sterylizacja to proces zabijania wszystkich mikroorganizmów, w tym przetrwalników, aby zapobiec ich wzrostowi i rozmnażaniu. Dezynfekcja jest bardziej ograniczonym procesem, który zabija większość organizmów chorobotwórczych, ale pozostawia przy życiu niektóre przetrwalniki lub inne mikroorganizmy w obrabianym obiekcie lub obszarze.
Sterylizacja może być osiągnięta przez ciepło (autoklawowanie), promieniowanie (promienie gamma lub wiązka elektronów) lub środki chemiczne (formaldehyd). Sterylizacja radiacyjna wymaga specjalnego sprzętu, który nie jest dostępny dla większości laboratoriów. Sterylizacja chemiczna została w dużej mierze zastąpiona przez sterylizację cieplną.
Najczęściej stosowane urządzenia do sterylizacji i dezynfekcji
Autoklawy
Autoklawy (szybkowary) takie jak te prezentowane na witrynie https://activeshop.com.pl/dezynfekcja-i-sterylizacja/autoklawy.html służą do sterylizacji instrumentów medycznych, narzędzi chirurgicznych i innych przedmiotów, które nie mogą być wystawione na działanie pary wodnej lub suchego ciepła. Autoklaw wykorzystuje parę wodną pod ciśnieniem do zabicia bakterii. Szybkowar ustawia się w temperaturze 121°C na 20 minut w celu sterylizacji lub w 132°C na 10 minut w celu dezynfekcji.
Komory sterylizacyjne
Komory sterylizacyjne są używane do sterylizacji dużych przedmiotów, takich jak fartuchy chirurgiczne lub ręczniki w jednym cyklu leczenia. Komora wykorzystuje parę pod ciśnieniem do zabicia bakterii na tych większych przedmiotach. Komorę można ustawić na 121°C na 30 minut w celu sterylizacji lub na 132°C na 20 minut w celu dezynfekcji.