Opakowania tekturowe, dla wielu stanowiące zwykły karton, są w rzeczywistości wytrzymałymi i odpornymi środkami do przechowywania, transportu i zabezpieczania różnego typu produktów. W konstrukcji kartonu istotny jest nie tylko rodzaj tektury, z której został wykonany, ale również wykorzystany system klejenia oraz użyte w tym celu produkty. Poniżej rozwijamy ten temat.
Klejenie opakowań – dla przedsiębiorców i handlowców
Klejenie może odbywać się ręcznie lub maszynowo, z wykorzystaniem specjalnych systemów dyszowych. W pierwszym wypadku korzysta się z urządzeń manualnych, takich jak pistolety montażowe. Pozwalają na precyzyjne nakładania porcji kleju w wybrane miejsce.
Dla uzyskania lepszych efektów i wyższej wydajności stosuje się systemy dyszowe. Pozwalają nanosić klej automatycznie, w różnych kombinacjach i porcjach. Systemy dyszowe obsługują kleje na zimno jak i na ciepło. Mogą wydzielać porcje punktowe i liniowe (a także innych kształtów), precyzyjnie rozprowadzając klej na tekturze. Nadają się do pracy z tekturą falistą jak i litą. Rozwiązanie to jest w naszym kraju wciąż nowością, a obecnie oferuje je Violetta Grafik, polska firma specjalizująca się w klejach i lakierach: http://www.violetta-grafik.pl/systemy-dyszowe-do-klejow/.
Przebieg klejenia dyszowego
Klejenie opakowań odbywa się z wykorzystaniem maszyn wyposażonych w precyzyjne systemy. Mogą obsługiwać różnego typu kleje oraz pracować w różnych konfiguracjach. Pozwalają także na stosowanie dodatkowych rozwiązań – aplikację taśm, kaszerowanie, składanie i wycinanie. Są idealne do produkcji opakowań typu e-commerce dla sklepów internetowych, pragnących zapakować swoje produkty w spersonalizowane opakowania.