Psychiatra to wyjątkowy lekarz, który dba w pierwszej kolejności o nasze zdrowie psychiczne – a co za tym idzie, często także o zdrowie fizyczne, choć wynika to pośrednio z jego działań. Wiele osób wciąż jednak nie wie, kiedy naprawdę warto się do niego udać. Sprawdźmy zatem, jakie objawy powinny cię do tego skłonić.

Jakoś się ułoży?

Najprościej można by było powiedzieć, że jeśli tylko zastanawiasz się, czy powinieneś udać się do psychiatry, oznacza to, że najwyższa pora poszukać u niego pomocy. Nie każdy z nas jednak w ogóle się nad tym zastanawia, ponieważ wychodzimy z założenia, że “jakoś się wszystko ułoży”. Jeśli należysz do tej grupy osób, a jednocześnie odczuwasz przedłużające się problemy natury emocjonalnej, warto zwrócić na nie uwagę.

Symptomy, które powinny zwrócić twoją uwagę

Do najczęściej występujących objawów, które powinny skłonić do wizyty u psychiatry, należą:

  • smutek, brak wiary w siebie, postrzeganie życia w czarnych barwach i brak czerpania radości z tego, co dawniej było przyjemne;
  • lęk i niepokój bez konkretnej przyczyny;
  • drażliwość, płaczliwość i inne zaburzenia nastroju;
  • objawy somatyczne, które nie wynikają z żadnej choroby i na które inni specjaliści nie znajdują rozwiązania;
  • problemy z koncentracją i realizacją obowiązków;
  • zaburzenia relacji z własnym ciałem, a także względem jedzenia;
  • omamy, halucynacje i inne objawy natury neurologicznej, przekładające się na funkcjonowanie mózgu.

Co zrobi specjalista?

Kiedy już udasz się do specjalisty, z pewnością zacznie on od obszernego wywiadu, a jeśli będzie to konieczne, także od laboratoryjnych badań uzupełniających. Może wykonać ci także testy psychologiczne. Po takim wstępie postawi diagnozę, a także przepisze odpowiednie leki. Co więcej, każdy psychiatra Gdańsk jest uprawniony także do wystawiania zwolnień, więc jeśli będzie konieczne, na pewno je od niego dostaniesz.

By admin